Zasady korzystania z sauny

Sposób zachowania w trakcie saunowania wpływa nie tylko na rezultaty zabiegu, ale ma również bardzo duży wpływ na pozostałych ludzi korzystających ze strefy saun. Na skorzystanie z sauny powinniśmy zarezerwować przynajmniej dwie godziny.

Rodzaj saunarium, a sprawa stroju

W zależności od upodobań mamy możliwość aby skorzystać z łaźni tekstylnych lub nago. Przed pójściem do sauny powinniśmy dowiedzieć się jakie wymagania dotyczące stroju obowiązują w konkretnym obiekcie. Najlepiej korzystając z sauny powinniśmy na oddziaływanie gorącego powietrza wyeksponować jak największą powierzchnie ciała. Dlatego prawidłowe saunowanie odbywać się powinno bez ubrania. W niektórych obiektach jest niedozwolone, aby nie zastosować się do tej zasady. Ubrani w strój do pływania mogą zostać napomniani lub nawet wyproszenie z obiektu. Z innej strony na problemy narazimy się również korzystając z sauny nago w obiekcie tekstylnym. W tym przypadku może dojść nawet do nieprzyjemności prawnych w stosunku do osoby przebywającej tam nago.

Higiena – sprawa najistotniejsza

Inną zasadą jest, żeby bez wyjątku do sauny wchodzić będąc suchym. Nie oznacza to jednak, że przed saunowaniem można lekceważyć kwestię prysznica i starannego spłukania całego ciała. Czynność ta jest przymusowa nawet kiedy kąpaliśmy się w domu przed wybraniem się do strefy saun.

By właściwie korzystać z sauny musimy zaopatrzyć się w buty kąpielowe, które pozostawiamy przed pomieszczeniem sauny oraz przynajmniej dwa ręczniki – jeden służy do osuszenia ciała, natomiast drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie relaksu. Ręcznik do sauny musi być na tyle duży, że odseparuje nasze ciało od siedziska włącznie ze stopami.

Sposób zachowania się oraz inne reguły

Korzystając ze saunarium do minimum ograniczmy nasze rozmowy czy śmiechy. Kompletnie niedopuszczalne jest korzystanie z telefonu lub robienie fotografii czy nagrywanie filmów.

Najlepsze rezultaty uzyskamy korzystając z sauny przynajmniej raz na tydzień. Każdorazowo w trakcie pobytu dobrze jest odbyć dwa – trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, chłodzenie i relaks. Zasadą jest, by podczas korzystania z beczki z zimną wodą, każdorazowo przed zanurzeniem opłukać ciało z potu pod prysznicem. Wypoczynek powinien trwać tak samo długo, ile przebywaliśmy w pomieszczeniu sauny.

W saunie suchej siadamy na ręczniku w miejscu, gdzie wytrzymamy przez kwadrans. Dlatego też początkującym nie poleca się siadania na górnych ławkach czy też w bezpośredniej bliskości pieca. Do wnętrza sauny parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą miejsce na którym spoczniemy. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla naszego samopoczucia starajmy się przedłużyć okres ostatniego odpoczynku. Po sesjach saunowania myjemy ciało bez wykorzystania mydła lub innych detergentów. Dobrze jest natomiast użyć specyfiku do dezynfekcji stóp.

Opisane w tym artykule zasady prawidłowego korzystania z sauny pozwolą nam bezstresowo i w dobrym nastroju skorzystać z zalet saun.

PODOBNE WPISY

Ekstra urlop na Chorwacji

Letnie miesiące to czas znakomity, żeby zaplanować wakacyjny urlop. Nie zawsze jednak wspaniałym celem podróży są kraje Afrykańskie. Coraz więcej osób ochoczo odwiedza pozostałe kraje Europy. Dużą popularnością cieszy się ...

Metoda na ciekawe wakacje

Wyjazd na wczasy camperem z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Nie należy się temu dziwić, bo to niezwykle interesujący sposób na wakacje. Na pewno bardzo duży wpływ ...

Skutecznie chronimy auto

Samochody osobowe są na pewno ostoją światowej motoryzacji. Wypada przyznać, że męski świat kręci się dookoła samochodów. W jaki sposób w najwyższym stopniu korzystanie z wozów opiera się na wygodzie ...

Warte Uwagi © 2020 - 2022

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę